17 april
1939 år 11 SOVJETUNIONEN Chess Championship 265 Det hölls den 15 April till 16 Maj 1939 i Leningrad.
1967 år SOVJETUNIONEN längdskidåkning Championship 451 Den hölls i Murmansk från 15 till 17 April 1967. Tävlingar hölls i fyra discipliner: 30 km-loppet, 4 × 10 km stafett, herrar, 10 km-loppet, 4 × 5 km stafett (kvinnor).
1976 år III Europeiska Sambo Championship 332 Den hölls i Leningrad på 16-17 April 1976. Det hölls som en del av den Europeiska Brottning Mästerskapet.
1976 år 1976 Europeiska Brottning Mästerskapet 325 Det hölls mellan den 12 April och 23 på Yubileyny Sports Palace i Leningrad (SOVJETUNIONEN). Det ingår tävlingar i tre typer av brottning: Grekisk-Romerska, freestyle och sambo brottning.
1982 år Ekaterina Abramova föddes 142 Bronsmedaljören i Turin-Os (2006) i skridsko
1989 år Enbert Alexander Yuryevich föddes 138 Silvermedaljören från Os i Pyeongchang (2018) i konståkning
1995 år Jakovlev Ivan Gennadyevich föddes 139 Silvermedaljören från Os i Tokyo (2020) i volleyboll
2014 år World Championship Drag-64 bland män 366 Det hölls från den 7 April till 17 i St Petersburg på SDYUSSHOR Schack hall. För rätten att bli 2014 års världsmästare, Ryssarna är uppfyllda — den nuvarande 2013 världsmästaren Nikolaj Struchkov och challenger, 2012 världsmästare Gavril Kolesov.
Januari
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 International Women s Sports Day
| 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 31 |
Februari
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 Friluftsdag i Ryssland
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 Internationell Dragkamp Dag
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 |
martha
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 Världen Kabaddi Dag
|
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
april
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Världen Bordtennis Dag
| 7 |
8 | 9 | 10 Golfspelare Dag
| 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 Kickball Dag
| 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 Internationella Brädspel Dag
| 30 |
Maj
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 Dag Rörlighet för Hälso-och
| 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 Världen Stavgång Dag
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
I juni
2024
I juli
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 International Sports Journalist Dag
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 Esports Dag i Ryssland
|
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 International Chess Dag
| 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 Fallskärmshoppare Dag i Ryssland
| 27 | 28 |
29 | 30 | 31 |
augusti
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 Internationella Bergsbestigning Dag
| 9 Volleyboll födelsedagsfest
| 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
september
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 Minigolf Dag
| 22 |
23 Drag Dag
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |
Oktober
2024
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
---|---|---|---|---|---|---|
1 Alla-Ryska Walking Dag
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 Diver s Dag
| 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 World Judo Dag
| 29 Alla-Ryska Gymnastik Dag
| 30 Coach s Day i Ryssland
| 31 |